AKO VYBRAŤ ŠKOLSKÚ TAŠKU PRE PRVÁKA
Po prázdninách pôjde do prvej triedy, ale o školskej taške hovorí už teraz. Nákup prvej školskej tašky je významná chvíľa pre deti, aj pre rodičov. Pre deti je pri výbere zásadný vzhľad tašky. Akú by mala mať farbu, ktorého superhrdinu, obľúbené zvieratko, princeznú, auto na obrázku. Dieťa by malo byť so svojou taškou spokojné, nosiť ju s radosťou. Nekupujte teda tašky, ktorá sa páči hlavne vám. Vyberte ju spoločne. Na vás je predovšetkým voľba kvalitného kúsku. Ako ho ale poznať? Prinášame vám 5 tipov, ktoré sú absolútnou nutnosťou pri výbere školskej tašky. Nákup kvalitnej školskej tašky je tiež investícia do zdravia detí. Tu sa nevyplatí šetriť.
Špeciálne vystužená zadná časť nezaťažuje detský chrbát
Kosti a chrbát detí sú predovšetkým v takomto nízkom veku ešte vo vývine. Nie sú tak pevné a ľahšie sa deformujú. Aby sme predišli neskorším problémom s chrbticou, je dôležité myslieť na kvalitne spracovanú chrbtovú časť. Čalúnený a ergonomicky tvarovaný chrbát školskej tašky, nastavenie podľa výšky dieťaťa vďaka priťahovacím popruhom a hrudné popruhy pomôžu optimálne rozložiť váhu celej školskej tašky.
Ani príliš dole, ani príliš hore
Zdajú sa nám tak malinkí a každá taška na ich chrbtoch pôsobí obrovsky. Myslite však na to, že do septembra ešte vyrastú a rásť budú aj naďalej. Správne by výška tašky mala byť vo veľkosti chrbta vášho dieťaťa, posadená v priestore medzi krížovou kosťou a ramenami. Určite by taška nemala padať na zadok.
Zlé nosenie školskej tašky môže v budúcnosti viesť k zbytočným zdravotným problémom. Priťahovacie popruhy umiestnené na ramenných popruhoch zaisťujú čo najlepšie priľnutie tašky k chrbtici dieťaťa. Vďaka tomu taška na chrbte dobre sedí, nepadá z ramien a chráni chrbticu pred zbytočným prehnutím v bedrách.
Viete, čo všetko môže zlé nastavenie školskej tašky spôsobiť?
Nevhodné nastavenie ramenných popruhov, ale aj nosenie tašky na jednom ramene zvyšuje riziko zlého držania tela a deformácie chrbtice. Školská taška príliš nízko vedie k tendenciám predsunutiu hlavy aj ramien a hrbeniu chrbtice. Pokiaľ má dieťa tašku príliš vysoko, opiera sa v oblasti bedier a preťažuje ich. Čo môže viesť k deformáciám tejto časti tela.
Pokiaľ kvôli zlému nastaveniu obmedzuje taška pohyblivosť krčnej chrbtice, môže dochádzať nielen k blokáciam a bolestiam, ale tiež ide o bezpečnostné riziko. Ramenné popruhy nesmú byť v tesnom kontakte s oblasťou krku, inak môžu spôsobovať bolestivé otlaky.
Pevná konštrukcia
Školská taška by mala stabilne stáť, či už je plná alebo prázdna. Ľahká a pevná konštrukcia je základom dobrej tašky. Pevné dno drží tvar a chráni jej obsah. Pevný, nepremokavý materiál tašky taktiež oceníte. Ľahko umývateľný, dobrý na údržbu, zabráni, aby sa do školskej tašky dostala voda, sneh, alebo iné nečistoty.
Čím ľahší, tým lepší
Vedeli ste, že dieťa by na chrbtici malo nosiť maximálne 10 – 14 % svojej váhy? Najmä u prvákov je odborníkmi odporúčaná maximálna váha samotnej tašky 1,2 kg. Väčšina prvákov nosí v taške každý deň prevažne svoje zošity. K tomu svačina, fľaša s vodou a školská taška hneď váži toľko, že to zaskočí aj dospeláka. K zníženiu počtu potrebných učebníc a zošitov nevieme pomôcť. Čo sa nám ale znížiť podarilo, bola váha tašiek Oxybag. Školské tašky rady Premium light vážia iba 900 g.
TIP: Ťažšie veci, ktoré v tašky deti nosia, by mali byť umiestnené čo najbližšie k chrbtici. Detský chrbát budete šetriť aj tak, že dbáte na rovnomerné rozmiestnenie vecí v taške.
Nech je dobre vidieť
Bezpečnosť detí je na prvom mieste. Preto je neodmysliteľnou nutnosťou, aby školská taška mala dostatok reflexných prvkov zo všetkých strán, teda z prednej strany, po obvode a na popruhoch. Odporúča sa pokrytie aspoň 10 % plochy tašky. Výrazné farby tašky tiež pomôžu. Školská taška musí byť skrátka viditeľná za každého počasia, v tme, v jesennom šere, v zime, kedy ráno aj poobede nebýva veľa svetla.